Succé för LasseMajas Skrivarskola

Publicerad

Succé för LasseMajas Skrivarskola

Det är så mycket spännande som händer i LasseMajas universum!

Som ni kanske minns så startade Martin och Helena en stiftelse 2024. Stiftelsen jobbar för att stärka barns språk, läsning och berättandeglädje.

Redan efter sommarlovet 2024 kunde den första omgången med LasseMajas Skrivarskola rullas ut i Linköping. Under hösten 2025 anslöt sig sedan närmare 40 nya skolklasser från Academedias skolor. Nu ska även Lunds universitet påbörja ett forskningsprojekt för att studera resultaten av LasseMajas Skrivarskola!

Nu i vår startar ytterligare klasser, både i Linköping och i Academedias skolor ännu en omgång med Skrivarskolan. I Academedia är det drygt 1200 barn i årskurserna 2 och 3 som ska delta under våren.

Oj så roligt det är! Här kan ni läsa vidare om vad som sägs om Skrivarskolan och det kommande forskningsprojektet:

Fler nyheter